Armenier varnar för återkommande angrepp mot kristna i Jerusalem

Utrikes. Företrädare för den armeniska gemenskapen i Israel uppger att trakasserier och våld mot armenier, andra kristna och kyrkliga miljöer i Jerusalem blivit allt vanligare. Bakgrunden är en ny händelse där en grupp ortodoxa judiska ungdomar enligt uppgift angrep ett armeniskt kloster genom att slå på portarna, spotta, skrika förolämpningar och kasta sten mot byggnadens fönster. Polis kallades till platsen och de misstänkta greps.

Petah Tikva-bon och föreningsordföranden Artyom Chernamoryan beskriver utvecklingen som en del av ett återkommande mönster där även grekiska och katolska kristna utsätts. Han menar att den armeniska stadsdelen i Jerusalems gamla stad ofta blir ett mål eftersom den ligger längs vägen till Västra muren. Samtidigt framhåller han att israelisk polis denna gång agerade snabbare än vid tidigare incidenter. Enligt uppgifter förbereder även det armeniska patriarkatet i Jerusalem ett officiellt uttalande om händelsen.

Chernamoryan hävdar också att stora delar av det israeliska samhället tar avstånd från våldet och efterlyser större tolerans och ”utbildningsinsatser” för att motverka religiöst motiverade trakasserier.

Källa: Armenpress

Exit mobile version