Fackförbundet Vision: “Klimakterievänliga arbetsplatser höjer produktiviteten”

Inrikes. Fackförbundet Vision lanserar en ny utbildning med syfte att öka kunskapen om klimakteriet på svenska arbetsplatser. Förbundet menar att bristande kunskap hos arbetsgivare kan leda till försämrad arbetsmiljö, minskad produktivitet och att anställda lämnar arbetslivet i förtid.

Enligt Vision befinner sig omkring 1,3 miljoner kvinnor i Sverige i eller på väg in i klimakteriet. Forskning visar att cirka 75 procent upplever någon form av symptom under perioden. Förbundet framhåller att många kvinnor påverkas i arbetslivet, samtidigt som arbetsgivare ofta saknar kunskap och verktyg för att hantera situationen.

Vision hänvisar till forskning från Institutet för Hälso- och Sjukvårdsekonomi som uppskattar att förlorad produktivitet kopplad till klimakteriet kostar arbetslivet i Norden omkring 9,5 miljarder kronor per år. I en undersökning som förbundet genomfört uppger nära hälften av de svarande att kunskapen om klimakteriet på deras arbetsplats är dålig eller mycket dålig. Drygt tre av tio anser att arbetsgivaren saknar tillräcklig kunskap om hur klimakteriet kan påverka arbetsförmågan.

Den nya utbildningen innehåller exempel från både medarbetare och chefer samt förslag på åtgärder för att skapa en bättre arbetsmiljö. Vision hoppas att satsningen ska bidra till ett mer hållbart arbetsliv och ökad medvetenhet om frågor som rör klimakteriet på svenska arbetsplatser.

Exit mobile version