Utrikes. Malaysia har blockerat åtkomsten till dejting- och nätverksapparna Grindr och Blued som en del av åtgärder mot innehåll som anses strida mot landets lagar. Myndigheten Malaysian Communications and Multimedia Commission uppger att flera lagstiftningsåtgärder granskas och att dialog kan inledas med Google och Apple, som driver de globala appbutikerna.
Beslutet ses som en del av en stramare social linje i landet och har väckt oro kring medborgerliga rättigheter. Regeringen, ledd av premiärminister Anwar Ibrahim, är beroende av stöd från konservativa väljare samtidigt som oppositionspartier med islamistisk profil har stärkt sin ställning.
Malaysiska myndigheter uppger att åtgärder riktas mot innehåll som bryter mot nationella lagar, däribland pornografi, exploatering och hot mot allmän säkerhet. Samkönade relationer är förbjudna enligt både kolonial lagstiftning och islamisk sharialag, med straff som kan omfatta böter, prygel och fängelse.
Frågan om begränsningar av apparna togs upp i parlamentet av en ledamot från ett islamistiskt parti. Myndigheterna uppger att appbutikerna kan uppmanas att begränsa eller ta bort innehåll som bedöms bryta mot gällande lagar, även om bolagen bakom apparna är baserade utanför Malaysia.
Malaysia blocks Grindr, Blued amid rising LGBTQ restrictions | South China Morning Post