Inrikes. Nato går vidare med Saabs luftburna spanings- och ledningssystem GlobalEye som alliansens nya system för Airborne Warning and Control System. Beskedet lämnades den 7 juli i samband med Natos toppmöte i Ankara av generalsekreteraren Mark Rutte. Nato inleder nu förhandlingar med Saab om köp av upp till tio flygplan av typen GlobalEye.
Statsminister Ulf Kristersson beskriver beskedet som viktigt för svensk försvarsindustri. Utrikesminister Maria Malmer Stenergard lyfter fram att GlobalEye bygger på samarbete mellan industrier i flera länder, medan försvarsminister Pål Jonson betonar systemets roll för att upptäcka hot tidigt och leda insatser i luften, till sjöss och på marken.
GlobalEye bygger på ett bärarflygplan från kanadensiska Bombardier och har enligt regeringen en uthållighet på mer än elva timmar i luften. Systemet är avsett att ge en avancerad lägesbild och kan användas mot hot som drönare, robotar och andra militära system.
Regeringen bedömer att en affär skulle få positiva effekter för arbetstillfällen och tillväxt i Sverige. Det gäller både Saab och svenska underleverantörer inom bland annat högteknologisk industri, tillverkning, IT och konsulttjänster.