Riksgälden emitterar ny statsobligation på 20 miljarder kronor

Ekonomi. Riksgäldskontoret har emitterat en ny statsobligation på 20 miljarder kronor. Obligationen, med beteckningen SGB 1068 och förfall 2037, introducerades genom en syndikerad emission där en grupp banker ansvarade för marknadsföring och försäljning till investerare.

Totalt deltog 40 investerare i budgivningen och orderboken uppgick till omkring 50 miljarder kronor, mer än dubbelt så mycket som emissionsvolymen. Räntan sattes till 2,855 procent, vilket motsvarar två baspunkter över räntan på den nuvarande tioåriga statsobligationen SGB 1067.

Enligt Riksgälden är emissionen en del av myndighetens upplåningsplan från november 2025. Den nya obligationen väntas bli referenslån för tioåriga svenska statsobligationer från september 2026.

Bland investerarna stod kapitalförvaltare för den största andelen av köpen, följt av pensionsfonder samt centralbanker och andra offentliga institutioner. Majoriteten av obligationerna placerades hos investerare i Sverige, medan en betydande andel gick till investerare i Storbritannien och övriga Norden.

Exit mobile version