Utrikes. Spanska underrättelseanalytiker har upptäckt allt mer våldsamma budskap i marockanska grupper på sociala medier där människor uppmanas att storma gränsen till Ceuta. Bland budskapen finns formuleringen ”attackera det ockuperade Ceuta”, enligt spanska ABC.
Inför den 15 augusti spreds uppmaningar om en samordnad massövergång från Marocko till den spanska enklaven. Någon sådan anstormning inträffade inte, men enligt säkerhetskällor har organisatörerna fortsatt försöka mobilisera människor. Antalet inlägg har minskat, samtidigt som innehållet blivit mer våldsamt och nationalistiskt.
På Facebook och TikTok förekommer enligt ABC uppmaningar om att ”attackera det ockuperade Ceuta”. Andra inlägg använder bilder från gränsområdet och den spanska gränsbarriären. I grupperna förekommer också nationalistiska budskap om att Marocko bör ta över suveräniteten över Ceuta och Melilla.
Spansk polis och Guardia Civil har följt mobiliseringen på sociala medier. Förstärkningar från kravallpolisen och Policía Nacionals särskilda UPR-enheter ska enligt tidningen finnas kvar i Ceuta åtminstone till den 31 augusti. Det finns samtidigt bedömningar om att den förstärkta närvaron kan behöva fortsätta under september.
ABC hänvisar också till underrättelseanalytikern José María Gil Garre, som bedömer sannolikheten som låg för att de marockanska myndigheterna varit väsentligen ovetande om mobiliseringen. Han framhåller samtidigt att det saknas direkta bevis för att den marockanska staten skulle ha styrt den. Enligt hans analys kan mobiliseringen däremot ha tolererats eller utnyttjats som ett sätt att sätta press på Spanien.
Källa: ABC