Utrikes. USA meddelar, enligt Al Jazeera, att landet kommer att kontrollera försäljningen av venezuelansk olja på obestämd tid och besluta hur intäkterna används. Enligt USA:s energidepartement har marknadsföringen av oljan påbörjats och inkomsterna ska initialt placeras på USA-kontrollerade konton i internationella banker. Försäljningen uppges inledas med cirka 30–50 miljoner fat och därefter fortsätta utan angiven sluttid.
USA:s utrikesminister Marco Rubio uppger att intäkterna ska hanteras på ett sätt som gynnar Venezuelas befolkning och motverkar korruption. President Donald Trump har samtidigt sagt att medlen ska användas till inköp av amerikanskt producerade varor, bland annat jordbruksprodukter, läkemedel samt utrustning för el- och energisektorn.
Beskedet kommer i samband med att USA intensifierat åtgärderna mot Venezuela, bland annat genom beslag av fartyg som enligt Washington brutit mot amerikanska sanktioner. Amerikanska företrädare har även briefat kongressen om en plan i flera steg, där oljeintäkterna utgör den första fasen, följt av ökat internationellt företagstillträde och en politisk övergång.
Samtidigt har en grupp FN-anknutna så kallade experter varnat för att uttalanden om att kontrollera Venezuelas oljeresurser kan strida mot internationell rätt, särskilt principerna om självbestämmande och staters suveränitet över naturresurser. Venezuelas tillförordnade ledning har avvisat uppgifter om att landet skulle styras av utländska aktörer och beskriver det politiska läget som fortsatt instabilt.