Konkurrens från kommunala bolag kopplas till lägre överlevnad bland privata företag
Ekonomi. Kommunal och regional näringsverksamhet som konkurrerar med privata företag är omfattande och sammanfaller med lägre överlevnadsgrad bland lokala företag. Det uppger Småföretagarnas Riksförbund i årets rapport ”De företagsamma”, där samtliga 290 kommuner har kartlagts.
Enligt rapporten arbetar omkring 77 500 personer i kommunala och regionala bolag vars verksamhet konkurrerar med näringslivet. Av dessa finns cirka 66 250 i kommunala bolag och 11 250 i regionala. Förbundet uppger att 19 av 20 anställda i kommunalt ägda bolag arbetar i verksamheter som konkurrerar med näringslivet snarare än inom offentlig förvaltning. För regionala bolag anges motsvarande andel till fyra av tio.
Rapportförfattaren Nima Sanandaji uppger att analysen visar ett samband mellan omfattningen av kommunala näringslivsbolag och privata företags överlevnad. Ju större andel av kommuninvånarna som arbetar i sådana bolag, desto lägre uppges överlevnadsgraden vara bland lokala privata företag.
Som exempel på kommunal verksamhet som kan konkurrera med privata aktörer nämns bland annat cykelreparationer, gym och serveringar. Småföretagarnas Riksförbund anser att kommuner och regioner bör avveckla verksamheter som konkurrerar med privata företag och avstå från att starta nya sådana bolag.
Källa: Småföretagarnas Riksförbund