USA inför 50-procentiga tullar mot Kanada efter havererade förhandlingar

Ekonomi. USA har infört 50-procentiga tullar på kanadensiska varor till ett värde av omkring 20 miljarder dollar efter att förhandlingarna mellan länderna brutit samman. Kanada svarar med motsvarande tullar på amerikanska varor från den 8 september.

De amerikanska tullarna trädde i kraft tidigt på lördagen. USA:s handelsrepresentant Jamieson Greer uppgav att Kanada vägrat slutföra ett handelsavtal på de villkor som parterna tidigare under veckan hade diskuterat. Enligt Greer finns för närvarande inga nya förhandlingar planerade.

Kanadas premiärminister Mark Carney ger en annan bild av sammanbrottet. Han uppger att Washington gjorde förändringar i sina krav i slutskedet som Kanada bedömde som oskäliga och ekonomiskt oacceptabla. Kanada hade enligt Carney varit berett att avskaffa återstående motåtgärder mot amerikanskt stål, aluminium och bilar om USA i gengäld kraftigt sänkte sina tullar. Kanada var även berett att verka för att provinserna återupptog försäljningen av amerikansk alkohol.

– De begärde för mycket och erbjöd för lite, sade Carney, som avbröt förhandlingarna och kallade hem den kanadensiska förhandlingsdelegationen till Ottawa.

Kanadas svar ska ske ”dollar för dollar”. De nya tullarna kommer bland annat att riktas mot amerikanskt stål, mejeriprodukter, hushållsapparater, jordbruksmaskiner, massa och papper samt elektronik. Ontarios premiärminister Doug Ford har gett sitt stöd till motåtgärderna och anser att Kanada bör svara tull för tull.

USA:s president Donald Trump gick på söndagen till angrepp mot Kanada och hävdade att landet vill ha fördelarna av att vara en amerikansk delstat utan att faktiskt vara det. Relationerna mellan de historiskt nära grannländerna har försämrats av konflikter om bland annat handel, Nato och Trumps återkommande uttalanden om att Kanada borde bli USA:s 51:a delstat.

De nya amerikanska tullarna omfattar omkring fem procent av Kanadas årliga export till USA. Den direkta ekonomiska effekten begränsas av att merparten av den kanadensiska exporten fortfarande omfattas av frihandelsavtalet USMCA och därmed är undantagen. Samtidigt är ländernas ekonomier starkt sammanflätade. Förra året handlade USA och Kanada varor och tjänster med varandra till ett sammanlagt värde av omkring 880 miljarder dollar, och närmare 72 procent av Kanadas varuexport gick till USA.

Källa: CBS News/Associated Press

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Back to top button