Estnisk domstol: pedofili kan omfattas av skyddet för sexuell läggning
Utrikes. Ett ovanligt rättsfall i Estland har tvingat domstolen att ta ställning till om pedofiler kan utgöra en grupp som skyddas av landets lag mot uppvigling till hat och våld. Domstolen kom enligt Eesti Ekspress fram till att pedofili i detta juridiska sammanhang kan betraktas som en sexuell läggning.
Bakgrunden är ett fall där två unga män åtalades efter en så kallad pedofiljakt. Enligt tidningen visade bevisningen att syftet inte enbart varit att misshandla en person som de uppfattade som pedofil, utan även att uppmana andra att misshandla personer som antogs vara pedofiler. Åklagaren Ken Kiudorf valde därför att pröva gärningen mot paragraf 151 i den estniska strafflagen om uppvigling till hat, våld eller diskriminering.
Paragrafen räknar bland annat upp sexuell läggning som en skyddad grund. För att bestämmelsen skulle kunna användas behövde domstolen därför avgöra om pedofili kunde omfattas av detta begrepp. Enligt Eesti Ekspress blev domstolens slutsats att den juridiskt kunde behandlas på det sättet. Det innebär inte att sexuella handlingar mot barn skyddas eller tillåts, utan frågan gällde vilket skydd människor som grupp har mot uppmaningar till våld.
Trots att en av de åtalade enligt tidningen erkände gärningen kunde domstolen inte döma honom enligt bestämmelsen. Fallet blottlade i stället problem med hur Estlands lag om uppvigling är formulerad. Paragraf 151 har länge kritiserats för att vara mycket svår att tillämpa, och officiella estniska genomgångar visar att den under lång tid lett till ytterst få fällande domar.
Källa: Eesti Ekspress