Kina och Ryssland fördjupar samarbetet om sjöfart i Arktis

Utrikes. Kina och Ryssland vill fördjupa samarbetet kring sjöfart, logistik och energiförsörjning, med särskilt fokus på nya transportleder genom Arktis. Frågan stod i centrum när Kinas utrikesminister Wang Yi på måndagen träffade Nikolaj Patrusjev, rådgivare till president Vladimir Putin och ordförande för Rysslands sjöfartsråd, i Peking.

Wang sade att länderna bör samordna sina maritima strategier, skydda viktiga internationella farleder och säkra stabila leveranser av energi och andra råvaror. Kina ser samtidigt sin satsning på en ”Polar Silk Road” som förenlig med Rysslands utbyggnad av transportleder längs den ryska arktiska kusten.

Patrusjev uppgav att Ryssland vill samarbeta med Kina om en transarktisk transportkorridor och dra nytta av kinesisk kompetens inom bland annat skeppsbyggnad, logistik och sjöhandel. Han framhöll också behovet av säkra och motståndskraftiga transportleder i takt med att handeln och energisamarbetet mellan länderna växer.

Arktis har fått en allt större roll i samarbetet. Ryssland arbetar med att knyta samman den nordliga sjövägen med järnvägar, floder, hamnar och industriprojekt i landets norra och östra delar. Kina betraktar i sin tur den arktiska rutten som ett alternativ till de traditionella sjövägarna mellan Asien och Europa.

Samarbetet bygger vidare på tidigare överenskommelser. I en gemensam deklaration från maj slog Kina och Ryssland fast att de vill öka godstransporterna längs den arktiska rutten och utveckla stabila internationella transport- och logistikkorridorer.

Utvecklingen sker samtidigt som västliga sanktioner mot Ryssland och störningar på andra viktiga handelsleder har ökat betydelsen av alternativa transportvägar. För Ryssland erbjuder den arktiska rutten möjlighet att utveckla landets nordliga områden och exportera råvaror österut. För Kina kan den ge ytterligare en sjöväg till Europa och tillgång till ryska energi- och råvaruflöden.

Patrusjevs besök i Kina pågick den 8–13 oktober och var hans första i landet i rollen som chef för Rysslands sjöfartsråd.

Källor: South China Morning Post, Kinas utrikesdepartement.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Back to top button