Vem betalar Alice Teodorescu?

Vänstersiten Klägget har uppmärksammat att Alice Teodorescu har ett aktiebolag – Klartext Stockholm AB – som fortsätter att generera intäkter efter hennes tillträde som EU-parlamentsledamot i juni 2024. Bolaget hade intäkter på ca 1 miljon kr både 2024 och 2025. På bolagets hemsida står:

“Priset [för att bli prenumerant] är cirka 60 kronor i månaden (6€) eller 600 kronor per år (60€). Den som önskar bli mecenat och stötta mig på andra vis kontaktar mig med fördel separat på [email protected]” (Notera “stötta mig”, inte “stötta bolaget”.)

Kammarkollegiet, som redovisar både parlamentsledamöters och partiers intäkter enligt ”Lag (2018:90) om insyn i finansiering av partier”, har tagit emot ”tips” från allmänheten. Tipsarna uppmanade myndigheten att granska Teodorescus intäkter. Kammarkollegiet svarade med att skicka en skrivelse till henne. I svaret – skrivet av Teodorescus sekreterare – meddelas att inga intäkter som motsvarar kraven i lagstiftningen finns att redovisa. (Den som vill ta del av denna korrespondens kan vända sig till “Partiinsyn” hos Kammarkollegiet).

Här bör en förklaring av lagen ges. Den omfattar såväl partier som ledamöter i kommun- och regionfullmäktige, riksdagen samt EU-parlamentet. Ett parti ska redovisa sina intäkter om de totala intäkterna minus partistöd och medlemsavgifter överstiger ett halvt prisbasbelopp. Om ett parti organiserar sig som ideell förening och har intäkter från ett aktiebolag vilket föreningen ”har ett bestämmande inflytande över”, ska även de intäkterna redovisas.

Inga krav på intäktsredovisning finns däremot för aktibolag i en ledamots ägo.

Partier brukar delvis ducka för redovisningsplikten genom att organisera donationsverksamhet i stiftelseform. Gåvor lämnas till stiftelsen, som sedan skänker vidare till partiet. På det sättet garanteras donatorerna anonymitet. Den totala storleken på gåvorna redovisas dock. Risken för någon slags otillbörlig påverkan får i sammanhanget nog anses vara låg. Storleken på totalen är känd och många människor är inblandade i verksamheten. Värre är det då med en ledamot.

Teodorescu registrerade sitt bolag sent 2022. Enligt allabolag.se utgörs verksamheten av ”70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation” och ”90110 Litterärt skapande och musikkomposition”. Bolagets aktiviteter som kan spåras på nätet efter hennes tillträde som EU-parlamentariker utgörs av texter i krönikeform och någon eller några digitala intervjuer. Perioden 29 mars till kvällen den 10 juni, när detta skrivs, har Klartexts site uppdaterats tio gånger: en intervju och nio texter.

På Klartexts site skriver Teodorescu så här: ”Det går också utmärkt att använda Swish eller Bankgiro för den som önskar stödja mitt arbete. Märk insättningen med din email så att jag kan lägga till dig manuellt. I dagsläget är det årsprenumeration och mecenatnivå på valfritt belopp som är lättast för mig att administrera på det viset.”

Denna verksamhet ger alltså Teodorescus bolag intäkter i storleken miljonen på året. I resultaträkningen är alla intäkter redovisade som nettoomsättning. Det brukade förr betyda ”försäljning”, men jag har kommit att förstå att så behöver idag inte vara fallet. Teodorescu redovisar nämligen nära noll kr i ”övriga rörelseintäkter”. Sannolikheten att hennes bolag inte tar emot några donationer torde vara låg. Alltså bokförs donationer som intäkter från försäljning. En sökning på nätet gör det troligt att det är ett vanligt och accepterat sätt att bokföra. Exempelvis har flera enmansshower inom alternativmediesfären inga eller mycket låga ”övriga rörelseintäkter” i sina aktiebolag. Även deras swishstöd läggs på nettoomsättningen.

Ovan ger ett perfekt recept för hur en ohederlig politiker kan dölja sitt horande. Det gäller dock självklart inte Teodorescu. Det skulle aldrig föresväva mig att insinuera att hennes rumänska uppfostran resulterat i annat än obrottslig lojalitet gentemot Sverige och ett klanderfritt leverne. Hennes förslag att utdelandet av svenska medborgarskap borde villkoras mot erkännande av staten Israels rätt att existera är givetvis enbart för Sveriges bästa. Och endast fläckfria individer bjuds in till att mumsa snittar på den israeliska ambassaden.

Receptet för ohederliga ledamöter är ändå som följer:

Registrera ett aktiebolag. Ange någon typ av ”immateriell” verksamhet. Sälj digitala prenumerationer och be om donationer. Bokför alla intäkter som nettoomsättning. När du får kunder i ditt korrupta värv, fakturera och kalla den försålda tjänsten för ”konsultation”, ”föredragning enligt överenskommelse” eller sätt bara ett prefix framför ordet prenumeration: mastodontmecenatprenumeration (det kostar 40 000 kr före moms hittar vi på). Ingenting hindrar att främmande makt blir “donatorer”. Ingenting behöver redovisas för Kammarkollegiet. Absolut ingenting.

Sitt samtidigt still på dina magra skinkor med psykopatens stela blick och hårt spacklat ansikte, likt replikanterna i filmen Blade runner. Löneslavarna betalar dig rundligt i ditt politiska uppdrag och samtidigt är du framgångsrik företagare via ett självspelande textpiano. Bolaget kan skötas på kontorstid. Vill du ytterligare försvåra insyn i dina göranden, gråt då ut om hot och hat. Ansök sedan om skyddad folkbokföring.

Systemet är äckligt och det blir bara värre ju fler stenar man vänder på.  

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Back to top button