Forskare: “Det förvånade mig hur många elaka kommentarer barnfria kvinnor får, trots att jag visste att de är en stigmatiserad grupp”
Inrikes. Forskare vid Örebro universitet har studerat hur kvinnor som valt att inte skaffa barn ser på åldrande och sociala relationer. Studien bygger på intervjuer med kvinnor i Sverige i åldrarna 35–60 år och undersöker hur de resonerar kring ensamhet och omsorg senare i livet.
– ”Det finns en stark norm om att barn och barnbarn ska ta hand om dig när du blir äldre. Vi ville undersöka hur barnfria kvinnor själva reflekterar kring det,” säger sociologen Merve Tunçer, universitetslektor vid Örebro universitet. Studien har genomförts tillsammans med sociologiprofessorn Helen Peterson.
Enligt forskarna möter så kallade barnfria kvinnor ofta kommentarer om att de riskerar att bli ensamma när de blir äldre. I intervjuerna berättar deltagare om varningar från omgivningen om att de kan komma att ångra sitt beslut.
– ”Det förvånade mig hur många elaka kommentarer barnfria kvinnor får, trots att jag visste att de är en stigmatiserad grupp,” säger Merve Tunçer.
I stället för att se barn som en självklar trygghet på äldre dagar beskriver flera av de intervjuade kvinnorna hur de bygger andra former av gemenskap. Det kan handla om nära vänskapsrelationer, kontakter med släktingar eller grannar – ibland beskrivet som en form av ”vald familj”.
Studien, publicerad i tidskriften Journal of Family Studies, syftar enligt forskarna till att bredda synen på hur åldrande kan se ut i ett samhälle där familjenormer förändras och där fler väljer bort föräldraskap.